کابل برق چه زمانی به ایران آمد؟ تاریخچه کابل برق

کابل برق چه زمانی به ایران آمد؟ تاریخچه کابل برق


تاریخچه کابل برق، کابل برق چه زمانی به ایران آمد؟

حتماً تا به حال برایتان سوال پیش آمده که کابل برق برای اولین بار در چه زمانی به ایران راه پیدا کرد؟ چه فرد یا شرکتی باعث ورود کابل برق به کشور شد؟ پاسخ این سوال را در ادامه مطلب دریافت می‌کنید.

 

تاریخچه کابل برق

در سال 1282 خورشیدی، سیم‌های روکش‌دار و کمی بعد، کابل راه خود را به ایران باز کرد. به لطف  کارخانه «امیر‌اضرب» و با هدایت محمد حسین امین‌اضرب که به پدر برق ایران مشهور است سیم‌های روکش‌دار و سپس کابل خریداری و به ایران وارد شد.

در سال‌های نخستی که سیم و کابل برق به ایران وارد شده بود، برای بهره‌برداری از انرژی برق معمولا سیم‌های روکش‌دار به شکل نازک و قرقره مانند روی دیوارها و سقف اتاق‌ها و سالن‌ها نصب می‌شدند. اما برای راه‌اندازی موتورهای برقی در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها، استفاده از کابل‌های پیشرفته‌تر آغاز گردید و با افزایش تعداد کارگاه‌ها و کارخانه‌ها، ورود کابل نیز چشمگیرتر شد.

 

بیشتر بخوانید: آشنایی با کابل شیلد دار و کاربرد آن

 

کمی که جلوتر بیاییم، شبکه‌های هوایی برق در شهرهای بزرگ، به خصوص در تهران و اصفهان جمع‌آوری شدند و نصب شبکه‌های زمینی کابل برق فشار ضعیف و فشار متوسط نیاز به کابل‌های پیشرفته وارداتی داشت. همین موضوع سبب شد انبارهای بنگاه‌ها و شرکت‌های برق، پر شود از کابل‌های برق متنوعی که سازندگان آن هر نام و ملیتی داشتند!

کابل برق چه زمانی به ایران آمد

ثابت شدن برتری مدارهای کابلی و نیازهای روزافزون به شبکه‌های زمینی در سطح شهرهای مختلف کشور (به خصوص در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها)، اقتصاد دانان و سرمایه‌ گذاران را به این باور کشاند که با سرمایه گذاری در صنعت کابل سازی، نه تنها می‌توان نیازهای داخلی را برطرف کرد، بلکه می‌توان از خروج ارز نیز جلوگیری کرد. این فکر در کنار پیشرفت فناوری و علم باعث شد تا کارخانه‌های کابل سازی داخل ایران تأسیس شود.

امروزه نزدیک به 50 سال است که در ایران کارخانه ساخت کابل برق تأسیس شده که توانایی تولید کابل‌های مخابراتی، کابل‌های فشار متوسط و… را دارند. با تمام این تفاسیر، به نظر می‌رسد که صنعت ساخت کابل باید پیشینه بیشتری در ایران داشته باشد.

 

مجموعه سیم و کابل پرتو الکتریک، با سال‌ها فعالیت در بازار فروش انواع سیم و کابل، آمادگی تامین تمامی نیازهای شما را در حوزه خرید کابل و سیم دارد؛ کافیست از طریق راه‌های ارتباطی درج شده در وبسایت، با ما ارتباط برقرار کنید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!