تفاوت کابل مس و آلومینیوم در صنعت برق

تفاوت کابل مس و آلومینیوم در صنعت برق


تفاوت کابل مس و آلومینیوم در صنعت برق

صنعت و بازار کابل برق در این دوره و زمانه آنقدر پیشرفت کرده که از مواد و متریال‌ها‌ی مختلفی مانند مس و آلومینیوم برای ساخت آن‌ها استفاده می‌شود. جالب اینجاست که هر کدام از این متریال‌ها در مکان، زمان، و شرایط خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند و کاربردهای مختلفی دارند. در این مطلب قصد داریم تا شمارا با تفاوت کابل مس و آلومینیوم آشنا کنیم.

مس و آلومینیوم دو فلز پرکاربرد در صنعت کابل هستند و قیمت نسبتاً مناسب و رسانایی بالایی دارند. با این که گزینه‌های دیگری مانند طلا نیز می‌تواند در کابل مورد استفاده قرار بگیرد و حتی نتیجه بهتری را نیز برای کاربر به همراه بیاورد، اما قیمت بالای فلزاتی مانند طلا و نقره، استفاده از آن‌ها در کابل را به گزینه مناسب و به‌صرفه‌ای تبدیل نمی‌کند. مس و آلومینیوم، ستاره‌های صنعت کابل هستند که در این مطلب قصد مقایسه میان آن‌ها را داریم.

 

تفاوت کابل مس و آلومینیوم

بررسی تفاوت کابل مس و آلومینیوم

اول از همه باید در نظر گرفت که آلومینیوم رسانایی کمتری نسبت به مس دارد. به صورت دقیق‌تر، رسانایی آلومینیوم حدود 61 درصدِ مس است.

همچنین باید توجه داشت که چگالی فلز آلومینیوم کمتر از مس است که البته یک مزیت برای کابل‌های آلومینیومی محسوب می‌شود. چگالی کابل آلومینیوم حدود یک‌سوم کابل مسی است.

در طرف دیگر، کابل آلومینیومی سبک‌تر از کابل مسی است و این موضوع باعث می شود تولید‌ کابل‌های آلومینیومی با هزینه کمتری انجام شود و نصب و حمل نقل این کابل‌ها نیز به کار راحت‌تری بدل گردد.

 

بیشتر بخوانید: کابل برق چه زمانی به ایران آمد؟ تاریخچه کابل برق

 

در آخر بد نیست اشاره کنیم که کابل آلومینیومی سریع‌تر از کابل مسی اکسید می‌شود و این به معنی عمر کوتاه‌تر کابل آلومینیومی نسبت به کابل مسی است.

کابل‌های مس و آلومینیوم هر کدام مزیت‌ها و معایب خاص خود را دارند اما به صورت کلی در بازار، کابل‌های مسی محبوب‌تر از کابل‌های آلومینیومی هستند و به نوعی مزیت‌ آن‌ها بر معایبشان می‌چربد. البته باید به این نکته توجه داشته باشیم که استفاده از هر کدام از کابل‌های مس و آلومینیوم به شرایط و نوع کارکرد بستگی دارد.

 

مجموعه سیم و کابل پرتو الکتریک، با سال‌ها فعالیت در بازار فروش انواع سیم و کابل، آمادگی تامین تمامی نیازهای شما را در حوزه خرید کابل و سیم دارد؛ کافیست از طریق راه‌های ارتباطی درج شده در وبسایت، با ما ارتباط برقرار کنید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!