کابل مناسب جوشکاری چه کابلی است؟ انواع کابل جوشکاری و راهنمای خرید کابل دستگاه جوش

کابل مناسب جوشکاری چه کابلی است؟ انواع کابل جوشکاری و راهنمای خرید کابل دستگاه جوش


کابل جوشکاری چیست و کابل مناسب جوشکاری چه کابلی است؟

خواه ناخواه، گاهی اوقات دستگاه‌های ما خراب می‌شوند. سیم‌ها دیگر نمی‌توانند برق را برای تامین انرژی دستگاه منتقل کنند یا شکستگی مکانیکی دیگری باعث خرابی دستگاه می‌شود. در هر صورت، مجبور شدن به صرف هزینه ناگهانی اضافی برای تعویض دستگاه، پرهزینه، استرس‌زا و ناامیدکننده است.

خوشبختانه، همه چیز تمام نشده است. در برخی موارد، کابل جوشکاری دلیل کار نکردن صحیح دستگاه است. فشار، استفاده بیش از حد یا نیروی خارجی دیگری باعث شکسته شدن سیم‌هایی می‌شود که از پریز به دستگاه می‌روند.

هنگام عیب‌یابی دستگاه جوشکاری خود، سیم‌ها و کابل‌ها را از نظر هرگونه ساییدگی، سیم‌های لخت یا چین‌های عمیق در پوشش سیم بررسی کنید. اگر متوجه هرگونه آسیبی شدید، به احتمال زیاد کابل جوشکاری شما به دلیل خرابی سیم‌هایش کار نمی‌کند. تا زمانی که به درستی کار را بلد باشید یا یک راهنمای مفید برای کمک به شما وجود داشته باشد، می‌توانید به راحتی سیم را تعویض کنید بدون اینکه مجبور شوید هزینه اضافی برای یک دستگاه جوشکاری قوس الکتریکی کاملاً نو صرف کنید.

کابل‌های جوشکاری در طیف وسیعی از ضخامت، طول کابل، دوام و سایر ویژگی‌ها وجود دارند. مگر اینکه دقیقاً بدانید چه چیزی نیاز دارید، در غیر این صورت در دریایی از کابل‌ها گم خواهید شد. اگر به صورت حضوری خرید می‌کنید، ممکن است به اندازه کافی خوش شانس باشید که کسی را پیدا کنید که در مورد کابل‌های جوشکاری بیشتر بداند و بتواند به شما کمک کند، اما اگر نیاز به خرید آنلاین دارید، باید کمی وقت صرف تحقیق کنید و محدودیت‌ها و الزامات مختلف مربوط به کابل‌های جوشکاری را درک کنید.

 

کابل جوشکاری چیست؟

جوشکاری یک کار متداول در بسیاری از زمینه‌ها و صنایع مختلف است و برای انجام این کار به نیروی زیادی نیاز است. برای رساندن تمام این قدرت به تجهیزات جوشکاری خود، به یک کابل محکم و تخصصی نیاز دارید. خوشبختانه، استفاده از کابل جوشکاری ساده است و تمام استحکام و انعطاف‌پذیری لازم برای این کار را فراهم می‌کند.

در نگاه اول، تعریف کابل جوشکاری اتصال برق از پریز به دستگاه جوش است که اجازه عبور جریان الکتریکی را می‌دهد. این محبوب‌ترین نوع کابل در جامعه جوشکاری است و در مقایسه با سایر انواع کابل‌ها، بیشترین قابلیت حمل و تطبیق‌پذیری را داراست. با این حال، کابل‌های جوشکاری کمی پیچیده‌تر از چیزی هستند که در ظاهر به نظر می‌رسند.

کابل جوشکاری از رشته‌های مسی ساخته شده است که انعطاف‌پذیری لازم را در محیط‌های جوشکاری به همراه خواص رسانایی استثنایی ارائه می‌دهد. این یک کابل برق قابل حمل است که معمولاً برای مصارف منبع تغذیه و سرب‌های جوشکاری مقاوم در برابر ولتاژ ثانویه استفاده می‌شود. رشته‌های مسی کابل به آن انعطاف‌پذیری فوق‌العاده‌ای می‌بخشد که باعث می‌شود قابل حمل و بسیار متنوع باشد.

 

بیشتر بخوانید: کابل سه فاز چیست؟ کاربرد کابل سه فاز و نکات فنی آن

 

سایزهای کابل جوشکاری

کابل‌های جوشکاری با کیفیت برای افزایش انعطاف‌پذیری، از حدود 30 رشتۀ سیم مسی لخت با اندازه‌گیری سیم آمریکایی (AWG) استفاده می‌کنند. اندازه‌های رایج AWG عبارتند از: 6، 4، 2، 1، 1/0، 2/0، 3/0 و 4/0.

اطراف این رشته‌های مسی، عایق لاستیکی و یک روکش غیر رسانا برای دوام بیشتر قرار گرفته است. این روکش از اتیلن پروپیلن داین مونومر (EPDM) ساخته شده و به گونه‌ای طراحی شده است که در برابر کشیده شدن روی کف کارگاه یا روی مواد ساینده مقاومت کند. این روکش محافظت گسترده‌ای را در محیط‌های صنعتی ارائه می‌دهد و این کابل‌ها را به انتخابی عالی برای کارهای تجاری تبدیل می‌کند. علاوه بر EPDM، ممکن است این کابل را با روکش نئوپرن نیز پیدا کنید.

این ساختار ویژگی‌های گسترده‌ای را برای کابل جوشکاری به ارمغان می‌آورد. این کابل با ظرفیت 600 ولتی، قادر به پشتیبانی از بسیاری از کارهای جوشکاری مختلف برای جریان‌های متناوب (AC) و جریان مستقیم (DC) است. همچنین دارای درجه حرارت تا 90 درجه سانتیگراد و طیف وسیعی از اندازه‌ها می‌باشد.

نمونه کابل جوشکاری
نمونه کابل جوشکاری

روکش و عایق کابل جوشکاری

کابل‌های جوشکاری با چهار نوع مختلف روکش یا عایق ساخته می‌شوند:

 • نئوپرن
 • EPDM (اتیلن پروپیلن دین مونومر)
 • CPE (پلی اتیلن کلرینه)
 • PVC

به طور معمول، کابل‌های جوشکاری را با دو ماده اول، نئوپرن و EPDM، پیدا می‌کنید، اگرچه ممکن است نام ترموست را به عنوان جایگزینی برای این دو ببینید. اگر به طور خاص به دنبال یک کابل جوشکاری روکش EPDM هستید، می‌توانید نوع ترموست استفاده شده در کابل را بررسی کنید.

از آنجایی که تولیدکنندگان تمایل دارند از نئوپرن و EPDM به عنوان ترموست یاد کنند، عملکرد آن‌ها تقریباً یکسان است. هر دو این مواد بسیار انعطاف پذیر هستند، بنابراین می‌توانید بدون نگرانی زیاد در مورد مقاومت، آن‌ها را در کارگاه یا اطراف موانع حرکت دهید. این دو روکش همچنین در برابر آب و هوای سخت، آب، رطوبت و سایش بسیار مقاوم هستند. با این حال، این دو روکش در برابر قرار گرفتن در معرض مایعات گازی یا نفتی مقاومت نمی‌کنند. اگر در محیطی با هر یک از این عناصر کار می‌کنید، باید از روکش جایگزین استفاده کنید.

PVC بسیار سفت‌تر از نئوپرن و EPDM است. با این گفته، سفتی به کابل جوشکاری دوام بیشتر و مقاومت بهتری در برابر بریدگی، پارگی و خم شدن سیم می‌دهد. اگر متوجه شدید که با کابل‌های خود بیشتر از حد ترجیح‌تان برخورد خشن دارید، ممکن است بخواهید کابل جوشکاری PVC را انتخاب کنید. از طرف دیگر، اگر بیشتر وقت خود را صرف جوشکاری در داخل کارگاه می‌کنید، می‌توانید از روکش PVC استفاده کنید.

 

فلز داخلی

کابل جوشکاری که به طور خاص برای دستگاه‌های جوشکاری استفاده می‌کنید، با یک هادی مسی همراه است. مس یکی از انعطاف پذیرترین و بادوام‌ترین فلزات برای هدایت الکتریسیته و مقاومت در برابر گرما است. هنگامی که جریان را از طریق کابل مسی عبور می‌دهید، برق مس را گرم می‌کند که باعث می‌شود دستگاه جوشکاری گرمای لازم برای جوشکاری را داشته باشد. مس به راحتی و بدون مشکل می‌تواند در اکثر موقعیت‌های جوشکاری مقاومت کند.

 

بیشتر بخوانید: انواع کابل برق، بر حسب رنگ، ولتاژ، عایق و کاربرد

 

چرا کابل جوشکاری بخریم؟ مزایای کابل جوشکاری

کابل جوشکاری کابلی منحصر به فرد است زیرا نام آن به طور مستقیم به شما می‌گوید که برای چه کاری کاربرد دارد. اگر به دنبال سیم برق باشید، باید قبل از پیدا کردن آنچه نیاز دارید به پنج سوال دیگر پاسخ دهید. شما ممکن است به دنبال سیم ترموپلاستیک، حرارت بالا، روکش نایلونی (THHN)، سیم Romex®، کابل تغذیه زیرزمینی (UFB) و حتی کابل ورودی خدمات باشید. هر کدام از این موارد عملکرد خاص خود را برای کاربردهای مختلف دارند.

اگر کسی برای خرید کابل جوشکاری تماس بگیرد، تنها چیزی که باید از او بپرسیم این است که چقدر انعطاف‌پذیری می‌خواهد. کابل جوشکاری استاندارد در مقایسه با سیم‌های برق یا کابل‌های برق بسیار انعطاف‌پذیرتر است. این کابل جوشکاری انعطاف‌پذیر با روکش نارنجی عرضه می‌شود و کابل جوشکاری سوپر وو-ترون نامیده می‌شود.

این کابل رشته‌های کوچک‌تری دارد که باعث انعطاف‌پذیری بیشتر آن می‌شود و یک روکش بیرونی محکم‌تر برای محافظت در برابر آسیب‌های صنعتی روزانه دارد. از این کابل در محل‌های کار برای راه‌اندازی جوشکارهای بسیار بزرگ یا به عنوان کابل برق برای تامین برق ژنراتورها و ماشین‌آلات صنعتی استفاده می‌شود. این نوع کابل جوشکاری در محل‌های کار دائماً روی زمین کشیده می‌شود و ساییده می‌شود، بنابراین به محافظت بیشتری نیاز دارد.

کابل جوشکاری می‌تواند تأییدیه‌های مختلفی از جمله موارد زیر را داشته باشد:

 • اداره ایمنی و بهداشت معادن (MSHA)
 • شورای محدودیت مواد خطرناک (RoHS)
 • UL LLC
 • گروه CSA

یکی از انواع با کیفیت کابل جوشکاری، کابل‌های جوشکاری مسی انعطاف‌پذیر با عایق لاستیکی هستند که برای اتصال به دستگاه جوش‌ها در مغازه‌ها و گاراژها استفاده می‌شود. کابل جوشکاری صنعتی دارای تأییدیه‌های UL، CSA و MSHA و یک روکش محکم‌تر برای تحمل ضربه بیشتر در هر روز است.

تمام کابل‌های جوشکاری تأییدیه سازمان‌های خارجی را ندارند. اگر به تأییدیه‌های خاصی نیاز دارید، نوع کابلی را که نیاز دارید یاد بگیرید:

 • کابل جوشکاری استاندارد: کابل جوشکاری استاندارد دارای تأییدیه UL یا CSA نیست اما دارای تأییدیه MSHA و RoHS است. به طور معمول، کابل جوشکاری توسط صاحبان خانه و مغازه‌های کوچک برای تامین برق جوشکار یا دستگاه کوچک 600 ولتی استفاده می‌شود. این کابل دارای عایق محافظ است تا هنگام کشیدن روی زمین مغازه یا گاراژ پاره یا پاره نشود.
 • کابل جوشکاری دارای تأییدیه UL: شرکت UL LLC ویژگی‌هایی را که روی سیم و کابل ذکر شده است را به طور مضاعف بررسی می‌کند. بنابراین، UL کابل جوشکاری سوپر وو-ترون را آزمایش می‌کند و تأیید می‌کند تا مطابق با استانداردهایی که در برگه مشخصات ارائه شده است، عمل کند. سوپر وو-ترون یک کابل جوشکاری ارتقا یافته است که عمدتاً در کاربردهای صنعتی برای تامین برق ماشین‌های بزرگ‌تر که به محافظت بیشتری نیز نیاز دارند، استفاده می‌شود.

 

نمونه کابل مناسب جوشکاری
نمونه کابل مناسب جوشکاری

چگونه کابل مناسب جوشکاری را تشخیص بدهیم؟

انتخاب کابل جوشکاری مورد نیاز کار ساده‌ای نیست. انتظار نداشته باشید که به فروشگاه‌های لوازم خانگی برسید و از همانجا تصمیم بگیرید که به چه چیزی نیاز دارید. دانستن اینکه از قبل به کدام کابل جوشکاری نیاز دارید، در زمان جستجوی کابل مورد نیازتان باعث صرفه‌جویی در وقت و سرخوردگی شما می‌شود.

هنگام شناسایی نوع دقیق کابلی که نیاز دارید، باید چندین عامل مختلف را در نظر بگیرید. در اینجا ما 7 عامل را به شما معرفی می‌کنیم.

 

1. رتبه‌بندی

قبل از اینکه حتی به دنبال کابل جوشکاری بگردید، باید دقیقاً بدانید که کابل شما باید از چه رتبه‌بندی (توان تحمل ولتاژ و جریان) خاصی پیروی کند. شما به کابلی نیاز دارید که برای ولتاژ مورد نیاز شما رتبه‌بندی شده باشد و بتواند جریان الکتریکی را به طور ایمن و موثر منتقل کند.

هنگامی که ولتاژ مورد نیاز خود را تعیین می‌کنید، باید مطمئن شوید که تجهیزات شما نیز می‌توانند از آن انرژی به طور ایمن و کافی استفاده کنند. دانستن اینکه به چه نوع رتبه‌بندی نیاز دارید، نیازمند دانش گسترده‌ای از کار پیش روی شما است. شما باید درک عمیقی از پروژه جوشکاری، توان مورد نیاز و رتبه‌بندی کابل جوشکاری داشته باشید. دانستن این اطلاعات کاملاً به عهده شماست و در حالی که ممکن است وسوسه شوید کابل جوشکاری خود را بدون داشتن این دانش بخرید، باید زمانی را صرف کنید تا بفهمید به چه رتبه‌بندی نیاز خواهید داشت.

 

2. طول 

ممکن است فکر کنید که طول کابل جوشکاری نباید خیلی مهم باشد. شما فکر می‌کنید هر چه کابل بلندتر باشد بهتر است. این به شما امکان می‌دهد در حین جوشکاری دسترسی بهتر به مناطق اطراف خود داشته باشید. با این حال، برعکس بهتر است. شما به کابلی نیاز دارید که تقریباً به اندازه دقیقی که از پریز تا قطعه‌ای که در حال جوشکاری هستید، نیاز دارید. به عبارت دیگر، هر چه کابل جوشکاری کوتاهتر باشد، بهتر است.

هنگامی که نیاز به خرید کابل جوشکاری جدید دارید، باید طول کل مدار جوشکاری را بدانید. این طول کل مسیری است که الکتریسیته در حین استفاده باید طی کند. مدار شامل فاصله از دستگاه جوشکاری، نوبت جوشکاری یا نگهدارنده الکترود، کابل کار، گیره کار و الکترود میله‌ای یا سیم می‌شود.

در اکثر مواقع، شما دو کابل خواهید داشت – یکی که دستگاه جوش را به الکترود متصل می‌کند و دیگری که دستگاه جوش را به گیره کار متصل می‌کند. جریان الکتریکی باید بین هر دو کابل حرکت کند و تا زمانی که به آن نیاز دارید انرژی کافی را خروجی دهد.

تمام کابل‌های جوشکاری به دلیل مقاومت کم از مس ساخته می‌شوند. با این حال، مقداری مقاومت همچنان وجود دارد. کابل‌های جوشکاری بلندتر باید جریان الکتریکی را از طریق مس بیشتری ارسال کنند که باعث کاهش آمپر اولیه تا زمان رسیدن به انتهای خط می‌شود. کابل‌های کوتاه‌تر به دلیل اینکه جریان باید مسافت بسیار کوتاه‌تری را طی کند، افت کمتری دارند.

 

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید سیم و کابل برق

 

3. ظرفیت جریان، ضخامت و اندازه‌گیری سیم (گِیج) کابل جوشکاری

ظرفیت جریان (آمپاسیتي) کابل جوشکاری شما به حداکثر میزان جریان الکتریکی‌ای اشاره دارد که کابل می‌تواند به طور ایمن انتقال دهد. هر چه ظرفیت جریان بالاتر باشد، کابل جوشکاری جریان بیشتری را می‌تواند هدایت کند. اگر برای انجام صحیح کار خود به آمپراژ خاصی نیاز دارید، مطمئن شوید که کابل می‌تواند به حداکثر میزان برسد.

ظرفیت جریان همچنین به شما می‌گوید که کابل جوشکاری شما قبل از اینکه بیش از حد داغ شود و خاموش شود، چه مقدار جریان را می‌تواند تحمل کند. همچنین ممکن است ظرفیت جریان را به عنوان ظرفیت اسمی (توان تحمل) ببینید. ظرفیت اسمی، درصد جریانی است که کابل جوشکاری شما می‌تواند قبل از اینکه بیش از حد داغ شود و خاموش شود، در مدت ده دقیقه از آن استفاده کند. نام جایگزین اساساً همان اطلاعات است، اما شما آن را به صورت درصد به جای عددی با اختصار AWG خواهید دید.

طول کابل نیز نقش مستقیمی در میزان آمپراژ شما در انتهای خط دارد. هر چه کابل بلندتر باشد، آمپراژ کمتری در انتها خواهید داشت. اگر به کابل بلندتری نیاز دارید، باید کابلی با آمپراژ بالاتر خریداری کنید، بنابراین تا زمانی که به دستگاه جوش قوس الکتریکی برسد، آمپراژ کافی خواهید داشت.

از طرف دیگر، می‌توانید از کابلی با طول کوتاه‌تر برای دستیابی به نتایج مشابه استفاده کنید. در این حالت، باید تا حد امکان به آمپراژ مورد نیاز خود با کابل نزدیک شوید. گیج (Gauge) کابل جوشکاری، نام دیگری برای ضخامت و میزان آمپراژی است که کابل می‌تواند هدایت کند. هر چه گیج بالاتر باشد، کابل ضخیم‌تر است و جریان بیشتری را می‌تواند هدایت کند.

کابل مناسب دستگاه جوش
کابل مناسب دستگاه جوش

4. انعطاف‌پذیری و رشته‌ای شدن کابل جوشکاری

برای یک کابل جوشکاری، انعطاف‌پذیری یکی از مهم‌ترین جنبه‌هایی است که باید در نظر گرفت. بسته به محیطی که در آن کار می‌کنید، باید در نظر بگیرید که آیا به کابلی نیاز دارید که انعطاف‌پذیرتر باشد تا به شما در مانور دادن در اطراف اشیاء کمک کند، یا اینکه می‌توانید از کابل کم‌انعطاف‌پذیرتر استفاده کنید.

با این حال، همیشه باید یک کابل جوشکاری انعطاف‌پذیرتر را به جای یک کابل سفت‌تر در نظر بگیرید. در حین جوشکاری، شما دائماً در حال حرکت هستید و کابل جوشکاری شما باید بتواند با این حرکت مداوم همگام شود.

برای یک کابل جوشکاری، تعداد رشته‌ها ارتباط مستقیمی با انعطاف‌پذیری سیم مسی داخل کابل دارد. هرچه رشته‌های مسی داخل کابل بیشتر باشد، کابل انعطاف‌پذیرتر می‌شود. با افزودن رشته‌های بیشتر توسط تولیدکنندگان، ضخامت کابل جوشکاری یکسان باقی می‌ماند، اما رشته‌ها نازک‌تر می‌شوند و به کابل دوام، انعطاف‌پذیری و گیج (AWG) بالاتری می‌دهند.

هنگام خرید کابل جوشکاری، متوجه دو قطعه اصلی اطلاعات خواهید شد. شما Class K یا Class M را مشاهده خواهید کرد. کلاس به تعداد رشته‌های کابل اشاره دارد.

کلاس K: کابل جوشکاری کلاس K دارای 30 رشته AWG است که برای این نوع سیم معمولی است.

کلاس M: این سیم برای دوام و انعطاف‌پذیری بیشتر از 34 رشته AWG استفاده می‌کند. این نوع کابل معمولاً گران‌تر است و روکشی به رنگ روشن دارد.

کلاس K تعداد رشته‌های کمتری دارد و با 30 AWG عرضه می‌شود، اما در عین حال رایج‌ترین کلاس مورد استفاده است. Class M رشته‌های بیشتری دارد و با 34 AWG عرضه می‌شود. بنابراین، هرچه AWG بالاتر باشد، کابل بادوام‌تر و انعطاف‌پذیرتر خواهد بود.

هر دو نوع برای استفاده در دستگاه جوش قوس الکتریکی، باس، جعبه جوشکاری یا ترانسفورماتور در نظر گرفته شده‌اند.

مراقب باشید، زیرا برخی از شرکت‌ها کابل جوشکاری استاندارد خود را به عنوان سوپر فلکس یا اولترا فلکس تبلیغ می‌کنند، حتی زمانی که فقط یک کابل جوشکاری با تعداد رشته‌ معمولی می‌فروشند.

 

5. مقاومت

بسته به موقعیت، نوع پروژه و محیطی که در آن کار خواهید کرد، باید این موارد را در نظر بگیرید. با توجه به موقعیت، شما باید کابلی را انتخاب کنید که در برابر نیروهای خارجی یا خم شدن و بریدگی تصادفی بسیار مقاوم باشد.

رایج‌ترین مواد عایق برای کابل‌های جوشکاری عبارتند از نئوپرن، EPDM، CPE و PVC. هر کدام از این مواد مجموعه منحصربه‌فردی از مقاومت‌ها و دوام را دارند. قبل از خرید هر کابل جوشکاری، همیشه دوبار بررسی کنید که عایق از چه ماده‌ای ساخته شده است و آیا بهترین گزینه برای پروژه جوشکاری شما خواهد بود یا خیر.

شما باید تعداد آمپری را که نیاز دارید در نظر بگیرید و مطمئن شوید که کابل می‌تواند در برابر آن مقاومت کند و آن را پردازش کند. شما باید دمای محل کار، شرایط مرطوب، گل‌آلود بودن، قرار گرفتن در معرض هرگونه آلودگی، روغن و سایر مواد شیمیایی خطرناک را در نظر بگیرید. شما روکشی نمی‌خواهید که در برابر مواد شیمیایی خاصی خراب شود. این وضعیت می‌تواند منجر به سیم‌های مسی لخت شود که می‌تواند باعث آتش‌سوزی یا برق‌گرفتگی شود.

 

بیشتر بخوانید: نحوه انتخاب کابل آلومینیومی مناسب، چه مواردی را باید در نظر بگیریم؟

 

6. سیکل کاری (Duty Cycle)

برای انتخاب کابل جوشکاری مناسب، همچنین ممکن است بخواهید سیکل کاری منبع تغذیه‌ای مور استفاده را در نظر بگیرید. این عدد درصدی از یک دوره ۱۰ دقیقه‌ای است که در آن منبع تغذیه می‌تواند با سطح خروجی خاصی کار کند. فراتر از این سطح، منبع تغذیه به طور معمول بیش از حد داغ می‌شود و در صورت وجود محافظ اضافه بار، خاموش می‌شود. چرخه وظیفه به نوع کاری که انجام می‌دهید مرتبط است. شما معمولاً می‌توانید چرخه وظیفه را روی پلاک اسمی منبع تغذیه یا در دفترچه راهنما پیدا کنید.

 

7. رنگ

به طور کلی، رنگ تأثیر مستقیمی بر استفاده از سیم ندارد. بیشتر از هر چیز، شما به کابل‌های جوشکاری با رنگ‌های مختلف نیاز خواهید داشت تا بتوانید به راحتی تشخیص دهید که کدام کابل را به کدام دستگاه متصل کرده‌اید. داشتن رنگ‌های تعیین‌شده در مواقع اضطراری که مجبور به جدا کردن دوشاخه یا شناسایی کابل جوشکاری یا دستگاهی هستید که باعث خرابی می‌شود، کمک می‌کند.

معمولاً کابل‌های جوشکاری را می‌توانید در رنگ‌های زرد، آبی، سبز، قرمز یا مشکی روکش عایق پیدا کنید. برخی از کابل‌های جوشکاری، مانند کابل جوشکاری Class M UL/CSA 600V، رنگ متمایز خود را دارند. در مورد کابل Class M، معمولاً روکش نارنجی رنگ دارد.

 

 

جایگزین‌های کابل جوشکاری

اگر بر اساس آموخته‌هایتان، به نظر نمی‌رسد کابل جوشکاری انتخاب مناسبی برای شما باشد، چند کابل دیگر وجود دارد که به طور مشابه کار می‌کنند:

 • کابل باتری: مطمئناً نباید کابل جوشکاری را با کابل باتری اشتباه بگیرید. کابل باتری نیازی به انعطاف پذیر یا سخت بودن ندارد زیرا برای کاربرد دیگری ساخته شده است که به چنین ویژگی‌هایی نیاز ندارد. کابل باتری همچنین دارای روکش پلی وینیل کلراید (PVC) است که قابل مقایسه با روکش لاستیکی کابل جوشکاری نیست. متوجه خواهید شد که کابل باتری بسیار ارزانتر است و اگر از آن استفاده کنید دلیل آن را خواهید فهمید.
 • کابل DLO: اگر به چیزی با ولتاژ بالا نیاز دارید، کابل DLO را در نظر بگیرید. این کابل انعطاف پذیری کمتری دارد اما به جای 600 ولت کابل جوشکاری، 2000 ولت را تحمل می‌کند.
 • کابل نوع W: کابل برق نوع W نیز ولتاژ بالاتری را تحمل می‌کند و به صورت چند رشته‌ای نیز عرضه می‌شود. نوع W مانند یک سیم برق صنعتی در کاربردهای بسیار پرقدرت است.

 

مجموعه سیم و کابل پرتو الکتریک، نماینده رسمی فروش محصولات شرکت پرتو الکتریک و خراسان الکتریک است. برای دریافت اطلاعات بیشتر، خرید کابل برق یا دریافت قیمت کابل برق می‌توانید از طریق شماره‌ تلفن‌ 33909718-021، با ما تماس بگیرید یا به صورت حضوری به فروشگاه ما مراجعه کنید.

 

 

منبع: wesbellwireandcable

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *