تاریخچه کابل برق در جهان

تاریخچه کابل برق در جهان


تاریخچه کابل برق در جهان

تاریخچه کابل برق به سال 1830 برمی‌گردد. کابل برق‌های اولیه توسط کشتی‌رانان آن زمان مورد استفاده قرار می‌گرفت. کمی بعد از کابل‌هایی استفاده شد که هادی آن از مس بود اما با پیشرفت علم و صنعت برق و از آنجایی که کابل‌ برق‌ها در آن زمان بدون عایق بودند، خطرات ناشی از برق‌گرفتگی افزایش یافت.

در سال 1876 فکر تولید کابل برق با روکش لاستیکی به مرحله اجرا درآمد که با چند رشته سیم مسی و روکش کائوچوی طبیعی تولید می‌شد. فرآیند ساخت کابل در آن زمان به این شکل بود که ابتدا یک ماده عایق گیاهی را به دورِ رسانا می‌پیچیدند، آن را در دمای 130 تا 140 درجه سانتی‌گراد خشک می‌کردند و سپس آن را با مواد روغنی یا موم اشباع می‌کردند. این فرآیند باعث شد هزینه ساخت و خرید کابل برق نسبت به راهکار لاستیکی کاهش یابد.

تاریخچه کابل برق در جهان

پیشرفت چشمگیر در صنعت برق باعث شد در سال 1935 یک متخصص سوییسی به نام بورل با قرار دادن دو الکترود داخل روغن و لایه‌های مختلفی از کاغذهای عایق در میان دو الکترود، ولتاژ شکست این مواد را اندازه‌گیری کند. این دانشمند نشان داد با بهبود شرایط ساخت، کیفیت عایق‌های کاغذی بالا می‌رود و می‌توان آن‌ها را در ولتاژ‌های بالاتر به کار گرفت.

 

بیشتر بخوانید: چند نوع کابل مسی داریم؟ انواع کابل مس

 

روند پیشرفت کابل‌ برق روندی تصاعدی به خود گرفت و با بهره‌گیری از مواد دیگری مانند EPRPE و PVC، امکان انتقال ولتاژهای بالاتر توسط کابل‌ها فراهم شد و سرمایه‌گذاری‌های کلانی را جذب کرد.

در سال 1953 برای اولین بار کابل برق خشک با عایق پلی‌اتیلن کراس لینک یا XLPE در کارخنه جنرال الکتریک ساخته شد. این عایق ماده‌ای است که در پی یک واکنش شیمیایی-گرمایشی به وجود می‌آید. با این ماده جدید، امکان ساخت کابل‌هایی با ولتاژ‌های بسیار بالا فراهم شد و به لطف همین دستاورد، امروزه ساخت کابل برق‌های فراتر از 500 کیلوولت نیز امکان پذیر شده است.

تاریخچه کابل برق در جهان

شاید باورتان نشود که کابل‌ برق‌هایی که امروزه در زندگی روزمره‌مان از آن‌ها استفاده می‌کنیم، چه تاریخچه و عقبه‌ی طولانی و پیچیده‌ای داشته‌اند اما در پس هر فناوری و دستاورد بزرگی سال‌ها آزمون و خطا، سرمایه و تلاش پنهان شده است.

 

مجموعه سیم و کابل پرتو الکتریک، با سال‌ها فعالیت در بازار فروش انواع سیم و کابل، آمادگی تامین تمامی نیازهای شما را در حوزه خرید کابل و سیم دارد؛ کافیست از طریق راه‌های ارتباطی درج شده در وبسایت، با ما ارتباط برقرار کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *