راهنمای خرید سیم و کابل برق

راهنمای خرید سیم و کابل برق


راهنمای خرید سیم و کابل برق

حدود 3 کیلومتر کابل به طور متوسط از خانه عبور می‌کند. با وجود آنکه هرگز بیشتر سیستم سیم کشی خانه خود را نمی‌بینید، اما همین سیستم همه چیز را تامین می‌کند و شناسایی کاربردهای آن مفید است.

 

اصول اولیه خرید سیم و کابل برق

ابتدا، تفاوت بین سیم و کابل را درک کنید:

 • سیم یک رسانا است که جریان الکتریکی را از طریق یک مدار حمل می‌کند.
 • کابل مجموعه‌ای از سیم‌ها است در هم غلاف شده‌اند.
 • اکثر رساناها مسی هستند که در برابر خوردگی مقاوم بوده و به عنوان رسانای بهتری نسبت به آلومینیوم عمل می‌کنند. هر چند، آلومینیوم به عنوان جایگزین ارزان‌تر و سبک وزن عمل می‌کند.
 • سیستم سیم‌سنج آمریکایی (AWG) اندازه‌های استاندارد سیم‌سنج را ارائه می‌دهد. هر چه تعداد گیج بالاتر باشد، اندازه سیم کوچکتر می‌شود.

کد ملی برق (NEC) مقررات سیم و کابلی را نشان می‌دهد که می‌توان برای مصارف الکتریکی استفاده کرد.

 

جدول آمپراژ سیم
جدول آمپراژ سیم

 

جدول گیج سیم
جدول گیج سیم

 

چگونه سیم و کابل را تشخیص دهیم؟

روی روکش هر سیم و کابل اطلاعاتی چاپ شده است که به شما در انتخاب محصول مناسب برای کارتان کمک می‌کند. یک کد با حروف، ویژگی‌های سیم را به همراه جنس، ضخامت و ولتاژ قابل تحمل آن نشان می‌دهد.

چگونه سیم و کابل را تشخیص دهیم؟

 

نامگذاری و طبقه بندی سیم و کابل

کد ملی برق (NEC) سیستمی با حروف ارائه می‌دهد تا به سرعت قابلیت‌های یک سیم را تشخیص دهید. برخی از حروف رایج برای سیم‌ها شامل THHN، XHHW، THW، TFNN و غیره می‌شود.

 • سیم با روکش نایلونی ترموپلاستیک انعطاف پذیر (TFFN): این سیم برای روشنایی، لوازم برقی، مدارهای کنترل و سیم کشی ماشین آلات (MTW) بهترین عملکرد را دارد. زیرا یک هادی رشته‌ای است که باعث انعطاف پذیری بالا و اتصال آسان به سطوح دیگر می‌شود. سیم TFFN تا دمای 90 درجۀ سانتیگراد در محیط‌های خشک و تا 60 درجۀ سانتیگراد در محیط‌های مرطوب را تحمل می‌کند. همچنین در برابر روغن مقاوم است. این ویژگی آن را برای محیط‌های داخلی و خارجی مناسب می‌کند.
 • سیم با روکش نایلونی ترموپلاستیک مقاوم در برابر حرارت بالا (THHN): این سیم برای حمل بارهای بالای جریان الکتریکی تا 600 ولت در محیط‌های تجاری و صنعتی بهینه است. مشخصۀ حرارت بالای آن باعث می‌شود به عنوان یک رسانای عالی عمل کند زیرا می‌تواند برای مدت زمان طولانی تا دمای 90 درجۀ سانتیگراد را تحمل کند. با این حال، این نوع سیم به دلیل اینکه فقط یک لایۀ محافظ دارد، شکننده است. قبل از دفن کردن سیم با روکش نایلونی ترموپلاستیک مقاوم در برابر حرارت بالا ، باید آن را برای جلوگیری از آسیب داخل یک لوله (conduit) قرار دهید.
 • سیم با روکش نایلونی ترموپلاستیک مقاوم در برابر حرارت و آب (THWN): این سیم نیز در محیط‌های تجاری و صنعتی عملکرد خوبی دارد. سیم با روکش نایلونی ترموپلاستیک مقاوم در برابر حرارت و آب تا 600 ولت را هدایت می‌کند، اگرچه یافتن مدل‌هایی که تنها 110 ولت را هدایت می‌کنند نیز غیرمعمول نیست. سیم با روکش نایلونی ترموپلاستیک مقاوم در برابر حرارت و آب بسیار بادوام و در برابر آب و روغن مقاوم است. سیم با روکش نایلونی ترموپلاستیک مقاوم در برابر حرارت و آب می‌تواند برای مدت طولانی در محیط‌های مرطوب بدون افت عملکرد کار کند. همچنین می‌تواند تا دمای 90 درجۀ سانتیگراد را تحمل کند. سیم با روکش نایلونی ترموپلاستیک مقاوم در برابر حرارت و آب به دلیل دوام و تطبیق پذیری برای محیط‌های داخلی و خارجی، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای برقکاران است.

 

بیشتر بخوانید: آموزش نحوه تشخیص کابل آلومینیومی یا سیم آلومینیومی

 

در ادامه مطلب راهنمای خرید سیم و کابل برق، حروف و ویژگی‌هایی که به طور مرتب در سیم کشی خانه‌ها مشاهده می‌کنید، آورده شده است:

    T: عایق ترموپلاستیک

    FF: وسیله انعطاف پذیر

    H: مقاومت در برابر گرما

    HH: مقاومت در برابر حرارت بالا (تا 194 درجۀ سانتیگراد)

    W: مناسب برای مکان‌های مرطوب

    N: روکش نایلونی، مقاوم در برابر آسیب روغن یا گاز

    X: پلیمر مصنوعی، مقاوم در برابر شعله

سیم و کابل‌های نوع سیم با روکش نایلونی ترموپلاستیک مقاوم در برابر حرارت بالا و سیم با روکش نایلونی ترموپلاستیک مقاوم در برابر حرارت و آب هر دو برای محیط‌های صنعتی مناسب هستند. آن‌ها در برابر آب مقاوم هستند، تا 600 ولت را هدایت می‌کنند و می‌توانند تا دمای 90 درجۀ سانتیگراد را تحمل کنند. با این حال، تفاوت کلیدی در دوام آن‌ها نهفته است. سیم با روکش نایلونی ترموپلاستیک مقاوم در برابر حرارت و آب بسیار بهتر در برابر رطوبت مقاومت می‌کند و در صورت قرار گرفتن در معرض آب برای مدت طولانی، افت عملکرد نخواهد داشت.

سیم با روکش نایلونی ترموپلاستیک مقاوم در برابر حرارت بالا بهتر  در برابر دماهای بالا و طولانی مدت مقاومت می‌کند، اما برای به حداکثر رساندن عملکرد در آب و هوای مرطوب ایده آل نیست. همچنین، سیم با روکش نایلونی ترموپلاستیک مقاوم در برابر حرارت بالا نازک‌تر و شکننده‌تر است، به این معنی که قبل از استفاده باید آن را داخل یک لوله (conduit) قرار دهید. سیم با روکش نایلونی ترموپلاستیک مقاوم در برابر حرارت بالا را زمانی استفاده کنید که به حداکثر عملکرد در محیط‌های خشک نیاز دارید و بارهای الکتریکی سنگینی دارید که گرمای زیادی تولید می‌کنند.

 

رنگ سیم‌ها

رنگ سیم‌ها به عنوان یک استاندارد صنعتی برای شناسایی عملکرد سیم‌ها اهمیت دارد. این موضوع خصوصاً برای برقکار بعدی که به خانه‌تان می‌آید یا برای یک فرد ماهر که قصد انجام برخی کارهای برقی را به تنهایی دارد، بسیار حائز اهمیت است. به خاطر رنگ سیم، اینطور فرض نکنید که سیمی بی بار است. تمام سیم‌ها توانایی حمل بار را دارند و ممکن است بر خلاف استاندارد مرسوم وصل شده باشند.

مشکی: سیم فاز برای کلیدها یا پریزها

قرمز: سیم فاز برای سیم های کلید و اتصال به دزدگیرهای دود سیمی

آبی و زرد: سیم‌های فازی هستند که از داخل مجرا (conduit) کشیده شده‌اند؛ آبی اغلب برای کاربردهای کلید سه یا چهار راهه استفاده می‌شود و زرد برای سیم‌های کلید جهت کنترل فن، چراغ و غیره کاربرد دارد.

سفید: سیم نول (خنثی) (اگر با رنگ مشکی یا قرمز علامت گذاری شده باشد که نشان می‌دهد دیگر خنثی نیست، می‌تواند داغ باشد)

سبز و مس لخت: فقط برای اتصال به زمین

 

روکش‌های رنگی برای کابل NM-B

استاندارد صنعتی دیگری که در طول سال‌ها پذیرفته شده است، روکش‌های رنگی برای سیم‌های غیرفلزی یا NM-B (همچنین به عنوان روکش رومکس، سیم ساختمانی یا NM شناخته می‌شود) است. مشابه رنگبندی سیم‌ها که در بالا به آن‌ها اشاره شد، غلاف‌های رنگی هم شناسنامه‌ای برای ضخامت سیم‌های داخلی ارائه می‌دهند.

    سفید: سیم گیج 14، که عمدتا برای مدارهای روشنایی استفاده می‌شود.

    زرد: سیم گیج 12، که به طور منظم در خانه ها برای برق رسانی به پریزها و اکثر وسایل استفاده می‌شود.

    نارنجی: سیم گیج 10، که معمولا برای کولرهای گازی و آبگرمکن‌ها استفاده می‌شود.

    مشکی: سیم گیج 8 و پایین‌تر، که برای تغذیه یک زیرپنل، اجاق برقی، فر و غیره استفاده می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: نحوه انتخاب کابل آلومینیومی مناسب، چه مواردی را باید در نظر بگیریم؟

 

انواع کابل

 • کابل زره‌دار (AC): این نوع کابل شامل هادی‌های با عایق THHN و یک سیم آلومینیومی با ضخامت 16 به عنوان سیم اتصال زمین در داخل زره است.
 • کابل خودرو: این یک سیم ترموپلاستیک چند منظوره (GPT) است که به عنوان سیم اصلی نیز شناخته می‌شود. کاربردهای عادی آن در داخل وسایل نقلیه موتوری با قرار گرفتن محدود در معرض مایعات، سایش فیزیکی و آسیب است.
 • کابل BNC (Bayonet Neill-Concelman): کابل‌های BNC کانکتورهای فرکانس رادیویی اتصال/قطع سریع و کوچک هستند که برای کابل‌های کواکسیال استفاده می‌شوند.
 • کابل کتگوری (Category Cable): این کابل برای سیستم‌های تلفن و شبکه‌های انتقال داده استفاده می‌شود. Cat 5e رایج‌ترین نوع کابل کتگوری است که برای شبکه‌های کامپیوتری در نصب سرویس اینترنت استفاده می‌شود. هر سیم برای جلوگیری از تداخل و اختلال از سایر سیم‌های موجود در کابل و همچنین تداخل خارجی به هم تابیده می‌شود. هر چه ظرفیت مگاهرتز (MHz) بالاتر باشد، پیچش بیشتری در هر فوت وجود دارد.
 • کابل کواکسیال: کابل کواکسیال یک کابل فلزی است که سیگنال‌های تلویزیون و ویدیو را حمل می‌کند. این کابل به تجهیزات ویدیویی متصل می‌شود و دارای یک هادی مرکزی با عایق دی الکتریک، محافظ فلزی و روکش پلاستیکی است.
 • سیم زنگ: سیم زنگ برای اتصال یک زنگ در یا زنگ تصویری با سیم به سیستم برق خانه استفاده می‌شود. سیم با ضخامت (گیج) 18 (18-gauge) رایج‌ترین نوعی است که استفاده می‌شود.
 • کابل زره دوآل: این یک کابل بادوام است که بدون نیاز به استفاده از مجرای برقی، زانویی، انشعاب (که می تواند گران باشد) یا اتصالات دیگر، باعث محافظت سیستم می‌شود. در مناطقی که کابل ممکن است در معرض رطوبت قرار گیرد، زره فلزی از خوردگی جلوگیری می‌کند.
 • سیم انعطاف پذیر: سیم انعطاف پذیر/سیم برقی است که به طور معمول برای ماشین آلات صنعتی، ماشین‌های لباسشویی و لوازم خانگی بزرگ، ابزارهای قابل حمل، تجهیزات و سیم‌های رابط یا برق استفاده می‌شود، سیستم نامگذاری خاص خود را بر اساس یک کد حروف دارد، با یک گزینه رایج به عنوان SJEOOW.
 • S: کورد سرویس (زمانی که به دنبال آن J ،V یا P نباشد؛ همچنین نشان دهندۀ ولتاژ 600 ولت است)
 • J: کورد سرویس جونیور، 300 ولت
 • T: ترموپلاستیک
 • E: الاستومر، ترموپلاستیکی که از نظر ظاهری و حس شبیه لاستیک است
 • O: روکش بیرونی مقاوم در برابر روغن
 • OO: روکش بیرونی مقاوم در برابر روغن و عایق مقاوم در برابر روغن
 • P: سیم موازی (سبک، تخت)
 • V: سیم جاروبرقی (سبک، گرد)
 • W: مقاوم در برابر نور خورشید و رطوبت
 • سیم لامپ: این نوع سیم برای لامپ‌ها، لوازم کوچک، رادیو و سایر محصولات مشابه با ولتاژ کمتر از 300 ولت استفاده می‌شود. سیم لامپ در اندازه‌های گیج 18 تا 12 و در رنگ‌های مختلف موجود است.
 • کابل کم‌ولتاژ (LV) روشنایی محوطه: این کابل زیرزمینی برای نورپردازی موضعی فضای باز، نورپردازی محوطه و نورپردازی امنیتی مناسب است. کاربردهای آن نباید از 150 ولت تجاوز کند. این کابل برای دفن مستقیم، مقاوم در برابر نور خورشید و در اندازه‌های گیج 16 تا 8 موجود است.
 • کابل روکش فلزی (MC): کابل MC به‌طور گسترده در کارهای الکتریکی تجاری، برای عبور از بتن یا سایر محیط‌های تجاری استفاده می‌شود. هادی‌های سیم THHN منفرد از طریق یک روکش آلومینیومی در هم تنیده عبور می‌کنند. این کابل شامل یک سیم ارت نیز می‌شود.
 • کابل تغذیه خانه‌های سیار: این کابل خانه‌های سیار را به منبع برق متصل می‌کند و برای دفن مستقیم و کابل ورودی خدمات زیرزمینی مناسب است. این کابل شامل چهار هادی RHH یا RHW-2، با یک نوار سفید برای سیم نول و یک سیم ارت سبز رنگ است. این کابل در برابر نور خورشید مقاوم است.
 • کابل شبکه و دیتا: این کابل در سه نوع – فیبر نوری، زوج سیم به هم تابیده و کواکسیال – موجود است و برای اتصال چندین دستگاه شبکه یا رایانه در یک شبکه استفاده می‌شود.
 • کابل NM-B: این کابل روکش غیرفلزی است که به عنوان سیم ساختمانی مسکونی برای مدارهای فرعی برای پریزها، روشنایی و سایر کاربردهای مسکونی استفاده می‌شود. NM-B در اندازه‌های گیج 14 تا 6 با دو یا سه هادی موجود است.
 • کابل ورودی خدمات (Service Entrance Cable): این کابل شامل هادی‌های مجزایی با روکش XHHW-2 یا THHN/THWN است و برق را از کلید اصلی به یک تابلوی فرعی منتقل می‌کند. این کابل در برابر نور مستقیم خورشید مقاوم بوده و قابل استفاده در مکان‌های خشک یا مرطوب است.

انواع کابل ورودی خدمات (Service Entrance Cable):

 • SE-R: این نوع کابل با یک سیم ارت لخت به هم تابیده می‌شود و برای انتقال برق از تابلو به تابلوهای دیگر در خانه‌های چند واحدی و همچنین برای مصارف SE-U استفاده می‌شود.
 • SE-U: رشته‌های هادی لخت به صورت مارپیچی دور دو هادی عایق موازی پیچیده می‌شوند. این نوع کابل برای انتقال برق از کابل سقوط به کنتور برق و از کنتور برق به تابلوی توزیع برق در خانه‌های مسکونی تک‌خانواده استفاده می‌شود.
 • سیم بلندگو: سیم بلندگو از مس ساخته شده و برای انتقال جریان الکتریکی کم‌ولتاژ طراحی شده است. این نوع سیم کاربردهای سیم‌کشی متنوعی دارد، از جمله برای زنگ در، ترموستات، حسگرهای امنیتی خانگی، نورپردازی محوطه و سایر سیستم‌های جریان پایین.
 • سیم سیستم آبیاری: سیم چند رشته‌ای سیستم آبیاری برای دفن مستقیم در کاربردهایی تا 30 ولت مناسب است. این سیم در کنترل مرکزی سیستم‌های آبیاری زیرزمینی استفاده می‌شود و در گیج 18 با حداکثر 25 رشته موجود است.
 • کابل پمپ شناور: این کابل شامل هادی‌های مسی THWN است که در برابر گرما، رطوبت، روغن و بنزین مقاوم است. این کابل برای دماهای پایین‌تر از 75 درجۀ سانتیگراد و با دو یا سه هادی مناسب است. از این کابل برای برق و مدارهای سیستم‌های پمپ شناور استفاده می‌شود.
 • سیم ترموستات: سیم ترموستات در سیستم‌های گرمایش و تهویۀ مطبوع، به همراه سیستم‌های زنگ و هشدار استفاده می‌شود. این سیم در اندازه‌های گیج 20 یا 18 با حداکثر 10 رشته موجود است.
 • سیم زیرزمینی (UF-B): این سیم مسی برای کاربردهای زیرزمینی، از جمله دفن مستقیم، استفاده می‌شود. این سیم دارای روکش خاکستری است و می‌تواند برای نورپردازی عرشه، آبنماهای بیرونی، نورپردازی محوطه و کمپرسورهای کولر گازی استفاده شود.
 • کابل توزیع زیرزمینی مسکونی (URD): این کابل برای توزیع ثانویه و کاربردهای خدمات زیرزمینی در 600 ولت یا کمتر استفاده می‌شود و برای دفن مستقیم یا قرارگیری در کانال‌ها مناسب است. این کابل در مکان‌های مرطوب به صورت سه یا چهار رشته قابل قبول است. هادی‌ها از آلومینیوم فشرده رشته‌ای ساخته شده‌اند. هادی نول دارای یک نوار زرد رنگ با اکستروژن سه گانه است.

 

بیشتر بخوانید: نکات و راهنمای خرید و نحوه انتخاب کابل افشان باکیفیت

 

ابزار و لوازم جانبی

هنگام انجام یک پروژه برقی، داشتن ابزار و تجهیزات ایمنی مناسب برای انجام کار بسیار مهم است. در ادامه، به رایج‌ترین ابزارها اشاره می‌شود که می‌توان در جعبه ابزار برقکاران پیدا کرد.

ابزار و لوازم جانبی

جعبه‌ها و درپوش‌‌ها: از این موارد برای قرار دادن پریزها و آداپتورها برای راه اندازی چراغ‌ها، فن‌های سقفی، لوازم آشپزخانه و غیره استفاده می‌شود.

کلیدهای محافظ و فیوزها: این دو وسیله برای جلوگیری از آسیب رساندن جریان الکتریکی با اضافه بار یا اتصال کوتاه مدار طراحی شده‌اند. کلیدهای محافظ و فیوزها جریان را در هنگام اضافه بار یا اتصال کوتاه قطع می‌کنند و در یک جعبه فیوز یا جعبه کلید محافظ قرار می‌گیرند. خانه‌هایی که بعد از دهه 1960 ساخته شده‌اند، به طور معمول به جای فیوز از کلیدهای محافظ استفاده می‌کنند.

نوار چسب برق: نوار چسب برق که به طور معمول سیاه رنگ است، برای تعمیر سیم‌های برق یا عایق بندی سیم استفاده می‌شود. از این نوار می‌توان برای شناسایی سیم‌ها استفاده کرد و باید هنگام چسباندن آن را کشید تا بهتر بچسبد.

تسترهای برق: بررسی یک مدار برای اطمینان از اینکه برق ندارد، می‌تواند تصمیمی حیاتی باشد. تستر برق به سرعت به شما اطلاع می‌دهد که آیا با کابل‌های برق دارای برق کار می‌کنید یا خیر.

پریزها و آداپتورها: هنگامی که سیم‌ها به یک پریز یا آداپتور متصل می‌شوند، جریان الکتریکی را برای هر چیزی که به آن وصل شده است، مانند لوازم آشپزخانه، برق‌رسانی می‌کند.

دوشاخه‌ها و کانکتورها: این موارد معمولاً از یک دستگاه یا سیم برق گرفته و به پریز روی دیوار وصل می‌شوند. آن‌ها به دستگاه اجازه می‌دهند تا برق را از پریز دریافت کند.

کانکتورهای سیم: این‌ها دو سیم را با یک کانکتور به هم وصل می‌کنند: سر لخت هر سیم داخل کانکتور قرار داده می‌شود و می‌پیچاند تا به هم وصل شوند.

سیم بر / کابل بر: این ابزار برای برش مستقیم سیم و کابل استفاده می‌شود. انواع مختلفی از سیم‌بر برای کارهای مختلف وجود دارد، بنابراین باید اطمینان حاصل شود که از سیم‌بر مناسب، چه برای بریدن سیم مسی یا کابل شبکه، استفاده می‌کنید.

سیم لخت کن: این دستگاه روکش پلاستیکی را برای نمایان شدن سیم لخت زیر آن جدا می‌کند. اکثر سیم لخت کن‌ها دارای چندین جایگاه برای اندازه‌های مختلف سیم هستند، در حالی که برخی دارای یک دکمۀ تنظیم برای تنظیم اندازۀ صحیح هستند. با سیم لخت کن، به راحتی یک سیم را در محل قرارگیری‌اش با اندازۀ مناسب وارد کنید، آن را بچرخانید و روکش آن را بیرون بکشید.

 

این مطلب یک راهنمای خرید سیم و کابل برق است که حتی بدون داشتن دانش فنی ابتدایی، با استفاده از آن خواهید توانست، سیم و کابل برق مناسب و برحسب نیاز خود را، خریداری کنید. مجموعه سیم و کابل پرتو الکتریک، نماینده رسمی شرکت پرتو الکتریک است. برای دریافت اطلاعات بیشتر، خرید کابل یا دریافت قیمت کابل می‌توانید از طریق شماره‌ تلفن‌های درج شده در وبسایت، با ما تماس بگیرید یا به صورت حضوری به فروشگاه ما مراجعه کنید.

 

 

منبع: lowes

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *