کابل برق چگونه ساخته می‌شود؟ نحوه ساخت کابل برق

کابل برق چگونه ساخته می‌شود؟ نحوه ساخت کابل برق


نحوه ساخت کابل برق، کابل برق چگونه ساخته می‌شود؟

کابل‌های برق اصلی‌ترین راه انتقال برقی هستند که در سطح خانه‌ها و صنایع استفاده می‌کنیم و برای همۀ ما آشنا هستند. با این حال، بسیاری از مردم در عجب هستند که کابل برق چگونه ساخته می‌شود: آن‌ها از چه ماده‌ای ساخته شده‌اند و فرآیند تولید آنها چگونه است؟

در این مقاله، قصد داریم به سوالات شما پاسخ دهیم و فرآیند ساخت کابل‌های برق را به شما نشان دهیم.

 

از چه چیزی کابل برق ساخته شده است؟

تکنولوژی مورد نیاز برای اینکه یک کابل برق برای سال‌های متمادی بدون حادثه کار کند، شامل فرآیندهای ساخت پیچیده‌ای است که نیازمند پرسنل بسیار ماهر می‌باشد.

چه فلزاتی برای ساخت کابل برق استفاده می‌شوند؟

چه فلزاتی برای ساخت کابل برق استفاده می‌شوند؟

کابل‌های برق عمدتا از مس ساخته شده‌اند. مس بهترین هادی الکتریسیته است. اگرچه انواع دیگری از کابل‌ها نیز در دسترس هستند که از آلومینیوم یا انواع دیگر مواد با کیفیت‌های مختلف بسته به کاربرد و نوع کابل مورد نظر ساخته می‌شوند.

 

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید سیم و کابل برق

 

چگونه یک کابل برق ساخته می‌شود؟

نمودار گرافیکی ساخت کابل فشار متوسط برق

فرآیند ساخت کابل فشار متوسط به هفت مرحله تقسیم می‌شود: تغذیه ورودی، تغذیه پلیمری، اکستروژن سه گانه، کنترل ضخامت، اتصال عرضی، خنک سازی و جمع آوری.

فرآیند ساخت کابل برق:
فرآیند ساخت کابل برق

 

فرآیند ساخت کابل برق:

  • تغذیه ورودی برق

سیم‌پیچ‌های ورودی درایور به طور مداوم از طریق یک انباشت‌کنندۀ ورودی تغذیه می‌شوند و عملکرد بدون وقفه و خاموشی را تضمین می‌کنند.

  • تغذیه پلیمری

تغذیۀ پلیمرها به طور کامل از طریق یک مدار تمیز و بسته (اتاق تمیز) انجام می‌شود و از خلوص مواد از بسته‌بندی تامین تا قیف دستگاه اطمینان حاصل می‌کند.

  • اکستروژن سه گانه

اکستروژن از طریق یک هد اکستروژن سه لایه انجام می‌شود که امکان تماس کامل بین نیمه هادی‌ها، عایق و عدم وجود کامل عناصر خارجی بین آن‌ها را فراهم می‌کند.

 

بیشتر بخوانید: ژاکت کابل، جکت کابل یا روکش کابل چیست؟ آشنایی با انواع روکش کابل

 

  • کنترل ضخامت

ضخامت هر لایۀ اکسترود شده به طور مداوم توسط یک هد اندازه‌گیری اشعه ایکس کنترل می‌شود. این امر ضخامت‌های استاندارد و هم مرکز بودن کامل لایه‌ها را تضمین می‌کند.

  • اتصال عرضی

اتصال عرضی عایق و نیمه هادی‌ها در یک اتمسفر نیتروژن انجام می‌شود تا خطر جذب آب از بین برود. این کار از طریق نه منطقۀ دمایی مستقل انجام می‌شود که به تنظیم دقیق فرآیند اتصال عرضی بر اساس ویژگی‌های هر ماده کمک می‌کند.

  • خنک سازی

در این مرحله، بخش نهایی کابل برای خنک سازی کنترل شده ارسال می‌شود. به این ترتیب، می‌توان دمای مطلوب را در خروج از لوله و در طول قرقره‌های بعدی تضمین کرد.

  • جمع آوری

جمع آوری کابل عایق شده روی دو سیم پیچ با توزیع کنندۀ اتوماتیک، به وسیلۀ یک مسیر کشش کمکی انجام می‌شود که قرقره کردن کامل، حلقه به حلقه و بدون تنش بیش از حد را تضمین می‌کند.

چگونه یک کابل برق ساخته می‌شود؟

مجموعه سیم و کابل پرتو الکتریک، نماینده رسمی شرکت پرتو الکتریک است. برای دریافت اطلاعات بیشتر، خرید کابل برق یا دریافت قیمت کابل می‌توانید از طریق شماره‌ تلفن‌های درج شده در وبسایت، با ما تماس بگیرید یا به صورت حضوری به فروشگاه ما مراجعه کنید.

 

 

منبع: topcable

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *